تماس با ما :32264085_034        email:shahrsazi@kermancity.ir

قوانین و مقررات

راهنمای مراجین

دبیرخانه کمیسیون ماده صد

مدیریت طرح تفضیلی

اهداف معاونت شهرسازی

تشدید نظارت بیش‌تر بر ساخت‌وسازها با دو مرحله‌ای شدن صدور پروانه ساختمان

معاون معماری و شهرسازی شهرداری مطرح کرد:
تشدید نظارت بیش‌تر بر ساخت‌وسازها با دو مرحله‌ای شدن صدور پروانه ساختمان

معاونت معماری و شهرسازی شهرداری کرمان متولی نظارت بر اجرای اصولی طرح‌های فرادستی شهری چون طرح جامع و طرح تفضیلی شهر کرمان در هر چهار منطقه شهری است.
هم‌چنین معاونت معماری و شهرسازی به تعبیر مهندس محسن پوراسماعیلی، معاون معماری و شهرسازی شهردار کرمان، مسئول ایجاد ساز و کار لازم جهت تهیه‌ی طرح‌های تفضیلی شهری است و می‌باید وحدت رویه‌ای را در شهرداری‌های مناطق شهر کرمان ایجاد کند.
معاون معماری و شهرسازی شهرداری کرمان یکی از باسابقه‌ترین مدیران شهرداری کرمان است که در دو منطقه‌ی دو و سه شهر کرمان شهردار بوده و سابقه‌ی مدیریت سازمان بازیافت شهرداری، جانشین معاونت خدمات شهری و مسئولیت واحد خدمات و تاسیسات شهرداری را در کارنامه دارد.
• جناب مهندس! مهم‌ترین دغدغه‌ی جنابعالی به عنوان معاون شهرسازی شهرداری کرمان در حال حاضر چه موضوعی است؟
بخش عمده‌ای از وظایف اساسی معاونت معماری و شهرسازی شهرداری کرمان درباره‌ی موضوعات مرتبط با طرح تفضیلی شهر کرمان تعریف شده است. همان‌طور که می‌دانید سابقه‌ی تهیه طرح تفضیلی شهر کرمان به سال 68 برمی‌گردد. با گذشت حدود 30 سال از ابلاغ این طرح، به دلایل متعددی وضعیت موجود شهر کرمان از این طرح و بازنگری‌های بعدی آن فاصله زیادی گرفته است.
یکی از دلایل عمده آن بوده که شهرداری نتوانسته به دلایل مشکلات مالی، تملک‌های لازم را برای اجرای بخش‌های مختلف طرح تفضیلی مثل تعریض معابر، اجرای کار‌های گوناگون و... را انجام دهد. دلایل و عوامل دیگری هم در این زمینه نقش داشته‌اند. از سوی دیگر در دو دهه‌ی گذشته شهر کرمان تغییرات زیادی به خود دیده است، بنابراین باید در حال حاضر طرح تفضیلی به روز شود. برای انجام دادن این مهم، شهر کرمان به 20 اولویت اصلی تقسیم‌بندی شده است، فرایند بازنگری طرح تفضیلی در 9 اولویت از 20 اولویت شهر کرمان به نقطه‌ی نهایی رسیده و این 9 اولویت پس از تصویب در مراجع قانونی از جمله کمیسیون ماده‌ی پنج به شهرداری‌های مناطق ابلاغ شده‌ و در حال حاضر مبنای عمل مناطق مختلف قرار گرفته است.
در سایر نقاط شهر هم در قالب اولویت‌های 20 ‌گانه، فرایند بازنگری توسط دو مشاور طرح تفصیلی در دست اجراست.
• جناب مهندس پوراسماعیلی بحث به‌روزرسانی طرح تفضیلی در شهر کرمان که مساحت قریب به 14 هزار هکتار دارد، یک بخش قضیه است و بخش دیگر تدوین ضوابط طرح تفضیلی است که باید در گوشه گوشه‌ی این عرصه‌ی وسیع شهری مورد استفاده کارشناسان شهرداری‌های چهار منطقه قرار گیرد. در بحث تدوین و تهیه ضوابط چه اقداماتی توسط معاونت شهرسازی و معماری صورت گرفته است؟
بله؛ هم زمان با به روز رسانی طرح تفضیلی شهر کرمان توسط دو مشاور بازنگری طرح تفضیلی، بحث تدوین ضوابط طرح هم در حال پی‌گیری است. ما از مشاوران طرح و هم‌چنین همکاران حوزه‌ی شهرسازی و مناطق خواستیم، ضوابطی که در سال‌های گذشته در کمیسیون ماده پنج به تصویب رسیده‌اند را به انضمام ضوابطی که در شورای اداری شهر کرمان مصوب شده را جمع‌آوری کرده و با شرایط و الزامات طرح‌های جدید و به روزرسانی که در دست اقدام است تطبیق دهند؛ در نظر داریم مجموعه ضوابط طرح را تا پایان نیمه‌ی اول سال آینده تدوین کنیم.
این مطلب از این جهت اهمیت دارد که در حال حاضر ما شاهد استنباط‌های مختلف از ضوابط طرح هستیم. نبود ضوابط مدون باعث شده افراد با برداشت‌های فنی و با ارجاع به تجربه‌های پیش و پرونده‌های مشابه تصمیم‌گیری کنند، در صورتی‌که ایده‌آل این است که با تدوین مجموعه ضوابط، که به تایید مراجع ذی‌صلاح خواهد رسید، ما دیگر شاهد استنباط‌های متفاوت در مناطق مختلف شهر نخواهیم بود.
• عمده موضوعاتی که در سال 95 در حوزه‌ی معماری و شهرسازی تعیین تکلیف شده چه مواردی است؟
اصلی‌ترین موضوعی که امسال دنبال کردیم و الحمدلله به نتیجه هم رسیده است، طرح اولویت محله‌ی صنعتی است که در بزرگراه امام حد فاصل میدان پژوهش تا میدان بیرم‌آباد واقع شده و متاسفانه در سال‌های گذشته مشکلات متعددی داشته، اراضی این محله با کاربری صنعتی تعریف شده‌اند، اما بعضی از اراضی توسط افراد، به شکل مسکونی ساخته و مورد استفاده قرار گرفته است.
این مطلب در قالب یک اولویت مشخص تعیین تکلیف شده است و طرح جدید پس از تصویب در کمیسیون ماده پنج به شهرداری منطقه چهار ابلاغ شده و در حال حاضر مبنای کار شهرداری منطقه چهار می‌باشد.
مورد دیگر بحث محله‌ی سرآسیاب است که به عنوان روستای الحاق شده به شهر، در قالب یک اولویت مجزا تعریف شده، مقدمات لازم از جمله تهیه‌ی عکس‌ها و نقشه‌ها انجام شده و کار در مراحل پایانی است.
مورد مهم دیگری که در این سال انجام شده، برداشت زمینی شهر کرمان است.
همان‌طور که می‌دانیم، ما برای صدور پروانه در شهرداری تعریف بر و کف را داریم، یکی از مشکلات ما در مجموعه‌ی شهرداری کرمان این بود که به دلیل نبود کدهای ارتفاعی لازم در محلات، در طی فرایند صدور پروانه ما فقط «بر» را اعلام می‌کردیم، با پی‌گیری‌های صورت گرفته در سال جاری نقشه‌برداری‌های لازم انجام گرفته و نقشه‌ها برای تایید نهایی به سازمان نقشه‌برداری کشور ارسال شده، که بعد از دسته‌بندی‌های لازم و مثلث‌بندی‌های مربوط در سازمان نقشه‌‌برداری، تبدیل به نقشه‌های هوایی خواهند شد.
انجام شدن این مرحله به اضافه‌ی تکمیل فرایند به روزرسانی طرح تفضیلی سبب می‌شود عمده‌ی مشکلات ما در حوزه‌ی شهرسازی مرتفع شود، چون اساس کار ما در واحدهای شهرسازی در مناطق، نقشه‌های هوایی و طرح‌های تفضیلی مصوب است.
مورد دیگری که در سال گذشته پی‌گیری کردیم تکمیل بانک اطلاعات مهندسان ناظر بود، در حال حاضر این بانک اطلاعاتی کامل نیست؛ جلساتی را با سازمان نظام مهندسی استان داشتیم و این موضوع در حال پی‌گیری است.
بحث دیگری که در حال پی‌گیری است و ما موضوع را با سازمان آمار و فن‌آوری اطلاعات شهرداری به صورت مشترک پی‌گیری می‌کنیم این است که پروانه‌ی ساخت در دو مرحله صادر شود .
در مرحله‌ی اول فقط مجوز انجام شدن مراحل گودبرداری، اجرای فونداسیون و اجرای سازه‌های نگهبان صادر شده و در مرحله‌ی دوم باید تمام نقشه‌های اجرایی با تایید سازمان نظام مهندسی به شهرداری ارایه شود تا شهرداری پروانه را صادر کند.
این موضوع سبب می شود نظارت بر ساخت و سازها تشدید شود. ما معتقدیم پروانه‌ی ساختمان باید به نام شرکت‌ها یا افراد ذیصلاح در قالب مجری صادر شود، زیرا کار ساخت بنا باید توسط متخصص ساختمان انجام شود؛ برای این موضوع نیز با سازمان نظام مهندسی ساختمان استان در تعامل هستیم. در این مرحله به استثنای ساختمان‌های گروه الف ساختمانی، ناظر مربوطه باید در چهار مرحله به شهرداری گزارش دهد.
• جناب مهندس! به عنوان آخرین سوال در خصوص مسابقه‌ی طراحی «شهر یاد» میدان آزادی چه خبر جدیدی برای خوانندگان دارید؟
در خصوص المان میدان آزادی باید عرض کنم، در حال حاضر از بین 85 اثر ارسال شده تعداد 10 اثر انتخاب و به مرحله‌ی دوم راه پیدا کرده‌اند، هیات داورانی که این انتخاب را انجام دادند همگی از اساتید خارج از کرمان بودند و بیش‌تر اساتیدی بودند که در این زمینه دارای تجربه‌ی طراحی‌های خاص بودند، اساتید در مرحله‌ی اول آثار را فقط از جهت زیباشناسی و بحث‌های معماری بررسی کرده‌اند و بحث‌های سازه‌ای، اجرایی و فنی را به خود شهرداری و مجموعه‌ی فنی که قرار است کار را اجرا کنند واگذار کرده‌اند. برای انتخاب از بین 10 اثر، با چند نفر از دوستان طراح‌ تماس گرفته خواهد شد و هر کدام از طرح‌ها که قابلیت اجرایی داشته باشند برگزیده خواهند شد.
مجدد تاکید می‌کنم، فارغ از آن‌که کدام یک از طرح‌های مذکور مقام اول را کسب کنند، طرحی اجرا خواهد شد که به لحاظ فنی قابلیت اجرایی داشته باشد.

آخرین اخبار

  • 1
  • 2
شنبه, 29 ارديبهشت 1397 05:34
 گزارش تصویری افتتاح خانه‌ی گفتمان شهر و معماری کرمان
چهارشنبه, 26 ارديبهشت 1397 06:52
با حضور معاون وزیر راه و شهرسازی؛ خانه‌ی گفتمان شهر و معماری استان کرمان...
شنبه, 15 ارديبهشت 1397 03:46
سرپرست معاونت معماری و شهرسازی در دیدار رییس و اعضای شورای شهر، شهردار و...
سه شنبه, 11 ارديبهشت 1397 08:15
میلاد با سعادت منجی عالم بشریت، برپاکننده قسط و عدل، منتقم خون حسین(ع)، حضرت...
سه شنبه, 11 ارديبهشت 1397 08:04
کارگران از شریف‌ترین طبقه اجتماع هستند؛ زیرا چرخش دست و بازوی آنها باعث چرخش...
پنج شنبه, 06 ارديبهشت 1397 06:46
در نشست بررسی طرح پیاده‌راه میدان شهدا تأکید شد:هزینه‌ی تملک و اجرای زیرساخت‌ها در...
شنبه, 01 ارديبهشت 1397 06:44
با حضور اعضای کارگروه معماری و شهرسازی شهرداری کرمان؛طرح پیاده‌راه‌سازی میدان شهدا بررسی شد...
شنبه, 01 ارديبهشت 1397 06:40
در نشست کارگروه معماری و شهرسازی شهرداری کرمان؛ ساماندهی وضعیت وسط میدان آزادی مورد بررسی...
شنبه, 01 ارديبهشت 1397 03:56
مشاور شهردار و دبیر کارگروه معماری و شهرسازی شهرداری:باید از تسریع حرکت سواره به...
دوشنبه, 20 فروردين 1397 03:51
در کارگروه مشورتی معماری و شهرسازی شهرداری کرمان؛طرح بازآفرینی محله‌ی گلبازخان و پیاده‌راه‌سازی میدان...
یکشنبه, 19 فروردين 1397 04:49
سرپرست معاونت معماری و شهرسازی شهرداری کرمان خبر داد: امکان اخذ «شناسنامه‌ی فنی ساختمان»...
پنج شنبه, 09 فروردين 1397 06:45
ولادت باسعادت مولی‌الموحدین، امیرالمومنین (ع)، حیدر کرار، شیر خدا، مولود کعبه و فرا...

معرفی زیر مجموعه ها

  سازمان بهسازی و نوسازی
  مدیریت طرح تفصیلی
  دبیرخانه کمیسیون ماده صد

معرفی معاون