زمان صدور پایانکار در شهرداری کرمان کاهش می‌یابد


زمان صدور پایانکار در شهرداری کرمان کاهش می‌یابد
 


 
معاون معماری و شهرسازی شهردار کرمان، از انعقاد تفاهم‌نامه همکاری بین شهرداری کرمان، ثبت اسناد و نظام مهندسی کرمان خبر داد و گفت: زمان صدور پایانکار در شهرداری کرمان کاهش می‌یابد.
ایلاقی حسینی در حاشیه انعقاد تفاهم‌نامه مشترک شهرداری کرمان با اداره ثبت اسناد و املاک، سازمان نظام مهندسی اظهار داشت: این تفاهم‌نامه در راستای تهیه نقشه تک‌خطی پایان‌کار ساختمانی منعقد شده است تا مردم کمتر در بروکراسی اداری گرفتار شوند.
وی گفت: این  تفاهم‌نامه بر اساس شیوه نامه اجرایی که با همکاری این معاونت با مهندس وهابی معاون اداره ثبت کرمان و کارشناسان ذیربط تهیه شده است، از سوی طرفین عملیاتی می شود.

ایلاقی افزود: در مدیریت شهری کنونی با رویکردهای جدید، اصلاحات ساختاری و اقدامات مهمی در خصوص فرایندهای صدور پروانه و پایان‌کار صورت گرفته است که موارد ذیل برخی از این اقدامات مهم هستند :
- ارتقا سیستم شهرسازی صدور پروانه ساختمانی
- تهیه‌ی نقشه هوایی سرآسیاب (تاکنون این محدوده فاقد نقشه هوایی و طرح مصوب بوده )
- پیگیری جهت ابلاغ اولویت های طرح تفصیلی و تصویب دو اولویت باقیمانده از بازنگری طرح تفصیلی در سال 97
 پیگیری جهت تدوین ضوابط یکپارچه سازی شده شهرسازی و تهیه و ارسال به کمیته فنی بررسی ضوابط کمیسیون ماده پنج
-  تدوین و اصلاح لوایح تعرفه‌های عوارض ساخت‌و ساز بر اساس ظرفیت‌های قانونی که از سال 1385 تا کنون بازنگری و بروزرسانی نشده اند .
 - بهره‌گیری از توان و تخصص مهندسین
-اصلاح مدت زمان اعتبار ساخت پروانه های صادره شهرداری از یک سال و تغییر آن به مدت زمان منطبق براساس مدت قراردادهای فی مابین کارفرما و مهندسین که از ابتدای سال آینده اجرایی می گردد .
حذف فرم گواهی استحکام بنا و جایگزین نمودن فرم گواهی انطباق جهت صدور پایانکار طبق تبصره ۶و ۷ ماده صد شهرداریها .
وی ادامه داد: همچنین در خصوص صدور پایانکار انعقاد این تفاهم نامه را پیگیری کردیم و
 این تفاهم نامه، با هدف تسهیل و تسریع امور شهروندان، ایجاد ادبیات مشترک در محاسبه زیربنای ساختمان و نحوه مساحی و همچنین حذف اصلاح پایان کار، حذف مراحل زائد اداری، شفاف‌سازی قوانین و مقررات، جلوگیری از سواستفاده احتمالی از ضوابط مجموعه‌های اداری، شکل‌گیری ساختار علمی و مناسب و کاهش چشمگیر زمان صدور پایانکار منعقد شد.
ای باقی تصریح کرد: بدین صورت که پس از تشکیل پرونده توسط مالک در واحد پایان‌کار شهرداری و تاییدیه مسئول و کارشناس بازدید  پایانکار شهرداری، در مکاتبه‌ای از طرف شهرداری، مالک جهت انتخاب مهندس نقشه‌بردار ذی‌صلاح به سازمان نظام مهندسی ساختمان استان کرمان معرفی می‌شود.
معاون معماری و شهرسازی شهردار کرمان ادامه داد: اساس تفاهم‌نامه مذکور، نقشه‌های تایید شده توسط مهندس نقشه‌بردار و سازمان نظام مهندسی ملاک عمل صدور پایانکار شهرداری و کمیسیون ماده 100 است.
 وی گفت: امیدواریم با مشارکت موثر و اجرای هماهنگ دستورالعمل‌های تکمیلی این تفاهم‌نامه توسط مهندسین ذی‌صلاح و مدیریت شهری کرمان، تسهیل در امور شهروندان، تکریم ارباب رجوع و پیشبرد و بهبود امور شهری را شاهد بوده و زمینه‌های ایفای نقش موثرتری برای مشارکت عمومی در مدیریت شهری را فراهم آورد.
وی در پایان از همکاری معاون اداره ثبت و کارشناسان این اداره که در انعقاد تفاهم‌نامه و تنظیم شیوه نامه نقش ویژه‌ای داشتند، تقدیر و تشکر کرد.